مسائل دانش‌بنیان، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به منزله یک بیدار باش برای ایرانیان است

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: مسائل دانش‌بنیان، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به منزله یک بیدار باش برای ایرانیان است و به این معنی است که طبیب نظام و متولیان آن متوجه درد شده‌اند و به دنبال علاج آن هستند.

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران مراسم اختتامیه چهارمین دروه جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری، با اشاره به انقلاب صنعتی و روند رشد طبیعی نخستین کشورهای توسعه یافته جهان در طی سالیان، اظهار کرد:  مقایسه صریح با این کشورها اشتباه است. چون این کشورها به طور طبیعی تمام ارکان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... جامعه‌شان رشد یافته اند. ما در زمان گذشته نتوانستیم آن حرکت لازم و آن عناصر ایجاد قدرت استراتژیک در جامعه را به وجود بیاوریم تا اینکه انقلاب اسلامی پدیدار شد.

صالحی، انقلاب اسلامی ایران را  یک پدیده دانست و افزود: یکی از عناصر قدرت انقلاب، عدالت اجتماعی بود. دستیابی به علم و آموزش عالی از بعد عدالت اجتماعی با آمدن انقلاب بسیار بهتر شد. در آن زمان فقط در چند استان برتر کشور دانشگاه وجود داشت و بعد از مدتی مدارس شبانه‌روزی در استان‌ها راه‌اندازی شد تا جایی که الان حجم کثیری دانشجو داریم و این نشان از رشد ما در این عنصر دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، دسته دوم کشورهای پیشرفت کرده را واسطه ارتباطات نزدیک آنها با کشورهای دسته اول و بودن در اردوی سیاسی دیگر کشورها دانست و گفت:. از این کشورها می‌توان به اندونزی، مالزی، کره‌ جنوبی و ... اشاره کرد. این دسته از کشورها فقط از طریق اقتباس به پیشرفت دست پیدا کرده‌اند.

وی ایران را جزو کشورهای دسته سوم دانست و افزود: به نظر من ایران نیز در این دسته جای می‌گیرد، کشورهایی هستند که در وسط راه می‌خواهند وارد شوند. از این نمونه کشورها هند و چین را می‌توان نام برد. اینها نه کشورهایی در مدار سیاسی کشورهای غربند و نه چیزی از درون از ابتدا داشتند اما در عوض این کشورها برنامه‌ریزی کاملا درستی داشتند.»

صالحی در ادامه به صنعت هسته‌ای اشاره کرد و گفت: «سه عنصر باعث رشد صنعت هسته‌ای در ایران شد. اول اراده و سفارش بوده است. نظام به عنوان یک مشتری، این صنعت را می‌خواست. دوم اینکه نظام متوجه شد که با شیوه مقررات جاری نمی‌شود این را جلو برد و بنابراین نظام برای سازمان انرژی اتمی ایران تسهیلات مقرراتی خاصی وضع کرده است. الان هیچ سازمانی در کشور مانند سازمان انرژی اتمی مقررات سهل ندارد و این در رشد این عرصه بسیار موثر بود و امکانات مالی سازمان نیز در حدی که نیاز داشت فراهم شد.

وی افزود:  تا به امروز در قید و بند فراوانی بوده‌ایم. ما در این سی‌واندی سال به اندازه‌ای که امکان داشت، پرواز کردیم. به نظر من برجام شرایطی به وجود آورده است تا ما بتوانیم در این پرواز اوج بیشتری بگیریم.

صالحی با بیان این که همه زمینه‌ها آماده است و در سکوی پرتاب قرار داریم، اظهار کرد: شرایط منطقه و بین‌الملل به گونه‌ای است که همه در راستای جایگاه برتر و بهتر ایران حرکت می‌کنند. همه این مسائل دانش‌بنیان، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به منزله یک بیدار باش برای ایرانیان است و به این معنی است که طبیب نظام و متولیان آن متوجه درد شده‌اند و به دنبال علاج آن هستند.